Dlaczego fotografuję przyrodę?

Dlaczego fotografuję przyrodę?

Foto blog Odsłony: 2886

Łatwy dostęp do internetu daje możliwość wyszukiwania i przeglądania wielu galerii fotograficznych. Można podziwiać fotografie wykonane przez profesjonalnych fotografów przyrody jak również przez coraz to większą grupę amatorów. Wiele z tych zdjęć jest wykonanych na najwyższym poziomie artystycznym. Szczególnie zdjęcia przedstawiające krajobrazy  wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca zadziwiają swoją kolorystyką i czasami niekonwencjonalnym kadrowaniem.

Osobiście najbardziej podziwiam fotografie ptaków i zwierząt wykonanych w ich naturalnym środowisku. Zdaję sobie sprawę jak trudno podejść płochliwe z natury zwierzęta i wykonać piękne fotografie.

Fotografią interesuje się od dawna. Wykonałem wiele zdjęć rodzinnych, wycieczkowych i krajobrazowych które archiwizuję w postaci odbitek w albumach.
Rozwój fotografii cyfrowej spowodował, że postanowiłem spróbować swoich sił również w fotografii dzikiej natury.
Główną motywacją była chęć fotografowania dzikiej przyrody właśnie dlatego, że jest tak trudna. W przyrodzie nie da się czegokolwiek przewidzieć lub zaprogramować. Nie do końca przewidywalna jest pogoda a tym bardziej nie można nakazać jakiemuś ptakowi lub zwierzakowi pojawić się w określonym czasie i miejscu. Trzeba często w teren wybrać się wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca, co dla śpiocha wcale nie jest takie łatwe. Teren również stawia wyzwania. Las, woda, bagno, insekty, temperatura, wilgotność, ciężar sprzętu i wszystkie inne czynniki z którymi można zetknąć się podczas poszukiwania fotograficznych modeli wymaga niezłego przygotowania kondycyjnego i hartu ducha. Nagrodą jest radość przebywania w bliskim kontakcie z naturą i szansa wykonania wymarzonego zdjęcia.

Początkowe nieudane próby fotografowania ptaków nie zniechęciły mnie ale wprost przeciwnie, zachęciły do zgłębiania tematu zarówno teoretycznie poprzez czytanie odpowiedniej literatury jak i praktycznie w terenie. Skompletowałem sprzęt, który daje szanse fotografować ptaki i zwierzęta oraz owady w ich naturalnym środowisku.
Swoje najciekawsze fotografie krajobrazów, ptaków, ssaków, drobnych stworzeń fotografowanych techniką makro oraz dziko kwitnące rośliny chciałbym pokazać nie tylko rodzinie i znajomym ale również wielu nieznajomym miłośnikom fotografii przyrodniczej.
Dlatego powstała ta dedykowana naturze galeria fotografii, która będę systematycznie uzupełniał.
Jednocześnie zapraszam do mojej „starej ale wciąż aktualnej” wielotematycznej  foto galerii gdzie prezentuje swoje najlepsze zdjęcia z ostatnich kilku lat , w tym również zdjęcia przyrodnicze. Adres strony: www.fotogaleriazbyszka.pl

Drukuj