Dlaczego fotografuję przyrodę?

Dlaczego fotografuję przyrodę?

Łatwy dostęp do internetu daje możliwość wyszukiwania i przeglądania wielu galerii fotograficznych. Można podziwiać fotografie wykonane przez profesjonalnych fotografów przyrody jak również przez coraz to większą grupę amatorów. Wiele z tych zdjęć jest wykonanych na najwyższym poziomie artystycznym. Szczególnie zdjęcia przedstawiające krajobrazy  wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca zadziwiają swoją kolorystyką i czasami niekonwencjonalnym kadrowaniem.

Osobiście najbardziej podziwiam fotografie ptaków i zwierząt wykonanych w ich naturalnym środowisku. Zdaję sobie sprawę jak trudno podejść płochliwe z natury zwierzęta i wykonać piękne fotografie.

Fotografią interesuje się od dawna. Wykonałem wiele zdjęć rodzinnych, wycieczkowych i krajobrazowych które archiwizuję w postaci odbitek w albumach.
Rozwój fotografii cyfrowej spowodował, że postanowiłem spróbować swoich sił również w fotografii dzikiej natury.
Główną motywacją była chęć fotografowania dzikiej przyrody właśnie dlatego, że jest tak trudna. W przyrodzie nie da się czegokolwiek przewidzieć lub zaprogramować. Nie do końca przewidywalna jest pogoda a tym bardziej nie można nakazać jakiemuś ptakowi lub zwierzakowi pojawić się w określonym czasie i miejscu. Trzeba często w teren wybrać się wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca, co dla śpiocha wcale nie jest takie łatwe. Teren również stawia wyzwania. Las, woda, bagno, insekty, temperatura, wilgotność, ciężar sprzętu i wszystkie inne czynniki z którymi można zetknąć się podczas poszukiwania fotograficznych modeli wymaga niezłego przygotowania kondycyjnego i hartu ducha. Nagrodą jest radość przebywania w bliskim kontakcie z naturą i szansa wykonania wymarzonego zdjęcia.

Początkowe nieudane próby fotografowania ptaków nie zniechęciły mnie ale wprost przeciwnie, zachęciły do zgłębiania tematu zarówno teoretycznie poprzez czytanie odpowiedniej literatury jak i praktycznie w terenie. Skompletowałem sprzęt, który daje szanse fotografować ptaki i zwierzęta oraz owady w ich naturalnym środowisku.
Swoje najciekawsze fotografie krajobrazów, ptaków, ssaków, drobnych stworzeń fotografowanych techniką makro oraz dziko kwitnące rośliny chciałbym pokazać nie tylko rodzinie i znajomym ale również wielu nieznajomym miłośnikom fotografii przyrodniczej.
Dlatego powstała ta dedykowana naturze galeria fotografii, która będę systematycznie uzupełniał.